♥♥♥ BAVTE SE ♥♥♥

Snowboarding

18. března 2006 v 14:43 | fotomenka

Základní terminologie

Goofy - postoj pravou nohou vpředu
Regular - postoj levou nohou vpředu
Backside - (bs), oblouk po hraně, kde jsou paty nohou ALE u rotačních triků je to rotace kdy prvních 90° letí člověk zády s kopce
Frontside - (fs), kupodivu přesně naopak než backside
Ollie - odraz z patky snowboardu
Air - skok (jednotlivé skoky-triky mají svá jména, např. pochycení patky snowboardu "zadní" rukou se nazývá tail grab, nose grab - pochyt "přední" rukou špičky snb)
Switch - jízda na opačnou stranu (např. jezdec regular jede pravou nohou vpředu)
Carving - zatáčení a jízda po hranách
Handrail - zábradlí a ostatní železné překážky, které se ještě dále specificky nazývají (např. kink - "lámačka")
Boardslide - jeden z triků na zábradlí; může být buď frontside nebo backside, stejné jako u bs & fs oblouků
Grind - další trik na zábradlí; snowboard se neotáčí o 90° jako při boardslidu, ale je ve směru jízdy a zábradlí se "normálně" přejede
Half pipe - (HP; 1/2 pipe), U-rampa; v současnosti olympijská disciplina
Quarter pipe - (1/4 pipe), jedná se o jeden radius, z kterého se člověk odráží i do něj zpět dopadá
Contest - závod ve freestylu; v rampě, na skocích, na zábradlí …
Slope style - závod ve freestylu; nejedná se pouze o jeden skok, ale např. 2 skoky, zábradlí a 1/4 pipe; libovolné kombinace freestylových překážek, nejméně bývají 3
Drop - drop in - skok či vjezd po rádiusu do U-rampy; také skok např. ze skály či převisu

Co to je snowboarding

Snowboarding je o volném pohybu v jakémkoliv zasněženém terénu, o přímém kontaktu člověka s přírodou, o neustálém objevování a zkoušení nových věcí. Snowboarding je o pocitu, který se musí zažít, aby byla pochopena jeho podstata. A na to, abyste ke stejnému poznání došli i vy, si ho musíte vyzkoušet na vlastní kůži. Sama dobře vím, že každý začátek je těžký, a proto jsem pro vás připravila alespoň několik teoretických rad , které by vám mohly pomoci při vašem snowboardovém startu.

Prkno

Čím dražší, tím lepší. Zní to divně, ale něco na tom je. Dobře odvedená odborná práce a kvalitní materiály něco stojí, takže se na koupi prkna nesnažte za každou cenu ušetřit. V žádném případě se nenechte zlákat nabídkou mnoha supermarketů, zaručujících ,,nejvýhodnější" ceny. Těch je totiž dosaženo použitím těch nejlevnějších materiálů a kvalita takových výrobků je tudíž často nadmíru pochybná.

Hlavně jde o to, že pevné a tlaku odolné dřevěné jádro, bez kterého se dobrý snowboard neobejde, je nahrazováno pěnovou výplní, takže v případě použití levného prkna při extrémním sportu, jakým snowboarding bezpochyby je, by se vám tato zprvu výhodná investice po pár svezeních nemusla vyplatit. Proto doporučuju raději navštívit některou ze specializovaných prodejen se snowboardovým vybavením , známé též jako ,,skateshopy", kde nejen že vám žádný podobný ,,pasnowboard" nenabídnou, naopak vám ještě odborně poradí s koupí všeho ostatního, co vám pohyb na prkně ulehčí a zpříjemní.

Dál budu o něco konkrétnější. Snowboardy dělíme do tří základních kategorií, podle toho, v jakém terénu a jakým způsobem je budete využívat:
1. Freestyle --prkno určené hlavně pro jízdu a skoky ve snowparcích a v podobných, pro snowboarding upravených terénech. Obecně se doporučuje, aby délka freestylového prkna byla o zhruba 10-15 cm kratší, než výška vaší postavy. Freestylový snowboard je zahnutý na obou stranách, což umožňuje ten nejvolnější pohyb při provádění veškerých triků a snowboardových parádiček, o nichž freestyle je.
2. Freeride - obecně je tavrem i konstrukcí podobný snowboardu freestylovému, jen by měl být o 10-20 cm delší.To proto, že freeriding se odehrává na zasněžených pláních a delší prkno se v těch záplavách prašanu tolik ,,netopí". Nutno však podotknout, že většině snowboardové veřejnosti bohatě postačí jedno prkno na obě tyto disciplíny.

3.Alpine - slalomová prkna se naproti tomu od těch předchozích liší zásadně. Tyto uzké snowboardy s rovnou patkou jsou určeny především k řezání vyžehlených sjezdových tratí a k rozrážení slalomových tyčí v honbě za setinami sekund. Tento druh snowboardingu má však spíš k lyžování a obecně je tato disciplína snowboardingu poněkud na ústupu. Raději na ni zapomeňte.

Vázání

Vázáníje další nedílnou součástí snowboardové výbavy. Jen díky němu vám totiž prkno drží pevně na nohou a vy si s ním tak můžete dělat co chcete (no i když zrovna tohle bude zprvu asi naopak). K freestylovému snowboardu patří měkké vázání, do kterého se upínáte pomocí dvou přezek přes nárt, alpinová vázání jsou naopak většinou nášlapná, podobná těm lyžařským. Na výběr je mnoho druhů a značek a i zde platí pravidlo, nenechat se zlákat tím nejlevnějším. Stejně jako na prkno je i na vázání při jízdě a skocích vyvíjen obrovský tlak, který by nekvalitní materiály nemusely dlouho vydržet

Další důležitou věcí, která s vázáním souvisí, je jeho namontování na prkno a vhodné seřízení. Pokud tento krok podceníte, můžete si tím na sněhu přivodit spoustu trápení. Věřím však, že i s touto problematikou vám v začátcích ochotně poradí zkušený personál některého ze skateshopů.BotyNo a do třetice všeho dobrého, poslední věcí bez níž se snowboarding provozovat nedá, je snowboardová obuv. I zde je nábídka široká a výběru vhodných bot je třeba věnovat asi největší pozornost. Bezpečná snowboardová bota by se měla skládat z vnitřní, vyndávací vložky se samostatným zavazováním a z vnější, o něco pevnější boty z kvalitního (umělého či přírodního) vodě odolné materiálu. Taková bota nejen že lépe fixuje a chrání kotníky a chodidla před zraněním, ale zároveň i mnohem snáze udržuje teplo při vašem celodenním pohybu na sněhu a v neposlední řadě se také jednodušeji suší večer u kamen.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 www.americanstyle.cz www.americanstyle.cz | Web | 12. února 2008 v 20:55 | Reagovat

Nově otevřený internetový obchod WWW.AMERICANSTYLE.CZ nabízí prodej skateboardového a snowboardového oblečení značek: Quiksilver,Roxy,Billabong,DC,Element,Burton, a atd. a to za bezkonkurenční zaváděcí ceny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama